^ Idź do góry
facebook

100 - lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Łubnie Szlacheckim

W dniu 1 lipca 2007 odbyła się uroczystość z okazji 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Łubnie Szlacheckim.

W dniu 1 lipca 2007 odbyła się uroczystość z okazji 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Łubnie Szlacheckim.

osp01.jpgosp02.jpgosp03.jpgosp04.jpgosp05.jpgosp06.jpgosp07.jpgosp08.jpgosp09.jpgosp10.jpgosp11.jpgosp12.jpgosp13.jpg

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Łubnie Szlacheckim

Inicjatorami założenia OSP w Łubnie Szlacheckim byli wójtowie naszych wiosek Andrzej Sajdak z Łubna Szlach. I Franciszek Jabłecki z Łubna Opacego.
W roku 1907 powołali do życia OSP w Łubnie Szlacheckim. Wszystkie czynności organizacyjne wykonywali w/w. Wójtowie. Natomiast zakup sikawki ręcznej oraz wozu żelaznego do przewozu tej sikawki wraz z wyposażeniem sfinansował ówczesny właściciel dworu w Łubnie Szlacheckim.
Pierwsza drużyna strażacka składała się z 12 -stu strażaków, a pierwszym komendantem został Jan Jaskółka z Łubna Opace W 1908 r straż buduje pierwszą remizę drewnianą.
W 1937r. W budynkach dworskich w Łubnie Szlach powstał groźny pożar, ale dzięki natychmiastowej akcji miejscowej i okolicznych straży  został szybko ugaszony.
Przez okres okupacji straż nadal działała, a naczelnikiem w tym czasie był Adam Róż z Łubna Szlacheckiego. Jesienią 1944 r wioski nasze znalazły się w pasie frontowym, a mieszkańcy zostali wysiedleni. W czasie działań wojennych remiza uległa spaleniu, a sprzęt zaginął. W 1947 r sołtys wsi Łubno Szlacheckie Ludwik Jakubowski znalezioną sikawkę wyremontował i po skompletowaniu niezbędnego sprzętu została wznowiona działalność straży . W 1955 r straż buduje pierwszą remizę murowaną we wsi Łubno Opace.W 1957 r OSP Łubno Szlacheckie otrzymało motopompę wraz z całym wyposażeniem, a używana przez prawie 50 lat sikawka ręczna stała się przedmiotem zabytkowym. W 1965 r zbudowany został zbiornik przeciw pożarowy w Łubnie Opacym. Natomiast w 1974 r nasza drużyna strażacka otrzymała od zarządu Gminnego OSP w Tarnowcu 10 sztuk mundurów wyjściowych. Rok 1979 to dla OSP to rok historyczny ponieważ Rejonowa Komenda P.S.P w Jaśle przydzieliła dla naszej jednostki samochód bojowy STAR-25 z całym wyposażeniem. W roku 1980 została również oddana do użytku nowa remiza.
W  latach  70-tych  strażą pożarną dowodzili  Ladziński Alfred  i  Wójcik Władysław. Natomiast w latach 80 -tych strażą dowodzili Stryczniewicz Jan,
Kosiek Tadeusz.
W 1993 r dokonano remontu garażu oraz zainstalowano suszarnie dla węży.
Rok później dzięki staraniom sołtysa Łubna Szlacheckiego. Stanisława Słupka zostaje wyremontowany zbiornik w Łubnie Szlacheckim. . Remont był możliwy dzięki dotacji z Urzędu Wojewódzkiego w Krośnie. W tym samym czasie przeprowadzono kapitalny remont samochodu pożarniczego z wymianą silnika włącznie.
W 1996 r Walne Zgromadzenie wybrało nowe władze straży pożarnej. Prezesem został Marek Zajchowski, a naczelnikiem Julian Kozubal.
W 1997 r z okazji 90-lecia naszej OSP mieszkańcy naszej wsi Łubna Szlacheckiego i Łubna Opacego fundują sztandar, a ówczesny proboszcz ks. Tadeusz Balawender zakupił trzy ozdobne hełmy i ofiarował je dla pocztu sztandarowego. Uroczystość Jubileuszowa odbyła się w dniu 3 maja 1997 . Rozpoczęła ją Msza św. W czasie której ksiądz kapelan Tadeusz Wawryszko dokonał poświęcenia sztandaru dla OSP w Łubnie Szlacheckim. Nasza straż oprócz zadań statutowych wiele czasu poświeciła na prace statutowych
W czasie przejazdu Ojca Świętego Jana Pawła II do Krosna brała czynny udział w służbach porządkowych, dwukrotnie  wraz z KGW na dożynkach  na Jasnej Górze  zdobyli czołowe miejsca.
Kiedy nasz kraj nawiedziła klęska powodzi strażacy brali udział w usuwaniu skutków powodzi ,a także organizowali zbiórkę darów dla powodzian.
W 1998 r straż zakupiła używany samochód STAR-244, który wyremontowano własnymi siłami. Podczas tej pracy szczególnie wyróżnili sie druhowie Kozubal Julian i Słupek Stanisław . W 1999 r samochód zostaje oddany do karosacji a w roku następnym 5.03.2000 samochód zostaje uroczyście poświęcony przez kapelana Tadeusz Wawryszko i proboszcza Tadeusz Balawendra i przekazany do eksploatacji.
W 2000 r został wybrany nowy zarząd, prezesem został Słupek Stanisław i ponownie naczelnikiem Julian Kozubal.W 2001 r wykonano remont instalacji elektrycznej w remizie OSP.
Ze składek strażaków zakupiono figurę świętego Floriana i wykonano ozdobną oprawę oraz oświetlenie. Kapliczkę zawieszono na frontowej ścianie remizy , gdzie znajduje sie po dzień dzisiejszy .Pod koniec roku straż dokonała zakupu agregatu
prądotwórczego i pompy szlamowej. Których koszt zakupu pokrył urząd gminy i dotacja zarządu powiatowego Osp w Jaśle.
W czasie nawiedzenia obrazu matki Boskiej Częstochowskie nasza straż brała czynny udział w uroczystościach jak i w przygotowaniu trasy przejazdu obrazu. Latem 2005 strażacy zabezpieczali wyścig kolarski „ Solidarności". Jesienią zaś zainstalowane zostało centralne ogrzewanie w remizie. Straż uczestniczyła również w nabożeństwie za dusze, zmarłego Papieża Jana Pawła II w Sanktuarium w Tarnowcu.
W 2005 r. delegacja naszej OSP ze sztandarem uczestniczyła w uroczystości z okazji beatyfikacji Księdza Władysława Findysza w Nowym Żmigrodzie.
W 2006 r wybrany został nowy zarząd, na czele którego stanął prezes Tadeusz Munia i naczelnik Julian Kozubal.
Latem zorganizowano festyn w celu zdobycia środków potrzebnych na pokrycie kosztów organizacji uroczystości 100-lecia OSP. Pod koniec roku rozprowadzono  jubileuszowe kalendarze strażackie.
W roku jubileuszowym OSP Łubno Szlacheckie liczy 53 strażaków, w tym 42 czynnych i 11 honorowych. W ciągu 100 lat istnienia naszej straży liczna rzesza członków odeszła na wieczną wartę.
Wszystkim tym, którzy straż założyli i wszystkim tym, co dla rozwoju naszej straży poświęcili wiele trudu i pracy składam pełen szacunku hołd. Niech pamięć o nich wiecznie trwa.

 

 • Nowe 500+
  Nowe 500+
 • Nowe 500+
  Nowe 500+
 • Targi Innowacji
  Targi Innowacji
 • Fonkurs fotograficzny
  Fonkurs fotograficzny

BIP

 

 

 

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

Portal Mapowy Gminy Tarnowiec

 Punkty Adresowe Gminy Tarnowiec

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

Odpady Komunalne


 Gmina Tarnowiec
38-204 Tarnowiec
NIP: 685-16-02-771

Telefon: +48 13 44 240 89

Telefon: +48 13 44 240 92

FAX: +48 13 44 240 11

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Polsko-Słowacki rozwój turystyki na obszarze transgranicznym

Wesoły kundelek

Usuwanie wyrobów zawracających azbest z terenu Gminy Tarnowiec w roku 2017

Wspólnie pracujemy, muzykujemy i biesiadujemy

nowagalicja

Obec Zlatá Baňa

Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowcu

Zespół Szkół Publicznych w TarnowcuZespół Szkół Publicznych w Łubnie Szlacheckim

GOK

 • Bal Seniora - Czeluśnica 23.10.2019

    23 października w Czeluśnicy odbył się pierwszy uroczysty Bal Seniorów. Organizatorem tego wydarzenia były sołectwa Czeluśnica, Gąsówka, Gliniczek, Koła Gospodyń Wiejskich z tych miejscowości oraz Gminny Ośrodek Kultury w Tarnowcu...

 • IV Marszobieg - Dobrucowa 9.11.2019.

  W sobotę 9 Listopada w Dobrucowej odbył się IV Marszobieg poświęcony pamięci ofiar Obozu Hitlerowskiego w Szebniach. Sprzyjająca pogoda, oraz rosnąca popularność imprezy wynikająca z dobrej atmosfery panującej w poprzednich latach zaowocowała w tym roku udziałem 160 uczestników...

 • Obchody Święta Odzyskania Niepodległości 11.11.2019

  W poniedziałek 11 listopada odbyły się obchody upamiętniające odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w Sanktuarium MBZ w Tarnowcu, której przewodniczył Kustosz Sanktuarium ks. Kanonik Paweł Knurek. Pośród licznie przybyłych do tarnowieckiego sanktuarium byli mieszkańcy gminy a także przedstawiciele władz samorządowych...

 • Narodowe Święto Niepodległości

    Sanktuarium MBZ w Tarnowcu oraz Gminny Ośrodek Kultury zapraszają na uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości – 11 listopada 2019 godz. 10:00.

 • Marsz Wszystkich Świętych

    W sobotę 26 października odbył się VI Marsz Wszystkich Świętych. Celem wydarzenia było zwrócenie uwagi na postaci świętych i błogosławionych, których życie i czyny są przykładem do naśladowania w życiu codziennym...

GPGK

 • Przerwa w dostawie wody - Umieszcz

  GPGK w Tarnowcu sp. z. o. o. informuje, że 15.11.2019 r. od godziny 13.00 do ok. 15.00 w miejscowości Umieszcz nastąpi przerwa w dostawie wody spowodowana wymianą hydrantów.

 • Przerwy w dostawie wody - Sądkowa, Roztoki, Tarnowiec

  GPGK w Tarnowcu Sp. z o. o. informuje, że 25.10.2019 r. od godziny 7.30 do 15.00 w miejscowości Sądkowa, Roztoki i Tarnowiec w stronę Brzezówki nastąpi przerwa w dostawie wody spowodowana wymianą hydrantów.

 • Odbiór popiołu

  GPGK w Tarnowcu Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przypomina, że od 15.10.2019 r. będzie odbierany popiół. Dodatkowo informujemy, że odpady komunalne w workach z wagą powyżej 25 kg nie będą odbierane od mieszkańców.

 • Ogłoszenie o zamówieniu - dostawa paliw

  Gminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Tarnowcu Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością: Dostawa hurtowa oleju napędowego i benzyny do zbiornika zlokalizowanego na stacji paliw w Tarnowcu będącą własnością GPGK w Tarnowcu sp. z o.o.

 • Przerwa w dostawie wody!

  GPGK w Tarnowcu, informuje, że w dniu 15.08.2019 r. do godzin popołudniowych nastąpi przerwa w dostawie wody, spowodowana awarią wodociągu w okolicach budowanego mostu w Dobrucowej.

Sport

Mapa-kontakt