Pszczoły i inne owady zapylające odgrywają niezwykle ważną rolę w zapylaniu roślin. W strefie klimatu umiarkowanego ok. 78% gatunków roślin kwitnących to rośliny owadopylne. Prawidłowe zapylenie nie tylko powoduje wzrost plonowania roślin, ale także poprawi parametry jakościowe uzyskanego plonu.
Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina, że środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób: aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska, w tym przeciwdziałać zniesieniu tych środków na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu.
Nieprawidłowo wykonane zabiegi chemicznej ochrony roślin, szczególnie przy użyciu środków owadobójczych, niosą za sobą niezwykle duże zagrożenia dla pszczół i inny zapylaczy.
Aby nie spowodować zatrucia pszczół, wykonując zabiegi chemicznej ochrony roślin należy w szczególności:
- stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania na podstawie wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy;
- stosować środki ochrony roślin zgodnie z warunkami określonymi w etykiecie, uwzględniając zasady i ograniczenia wynikające z treści etykiety danego środka (m.in. stosowanie środka ochrony roślin po oblotach pszczół, zakaz stosowania środków ochrony roślin na roślinach uprawnych w czasie kwitnienia, w miejscach gdzie występują kwitnące chwasty oraz na roślinach pokrytych spadzią);
- zabiegi z użyciem środków ochrony roślin wykonywać poza okresem aktywności pszczół np. wieczorem, po zakończeniu oblotu upraw;
- w trakcie wykonywania zabiegu zachować odpowiednią odległość od pasiek (minimum 20 m);
- przestrzegać okresów prewencji;
- współpracować z pszczelarzami w celu uniknięcia zagrożeń dla pszczół;
- wykonywać zabiegi sprzętem sprawnym technicznie z aktualnym badaniem stanu technicznego i skalibrowanym, przy prędkości wiatru nie większej niż 4 m/s.
Przypadki upadków pszczół, których przyczyną mogło być nieprawidłowe stosowanie środków ochrony należy zgłaszać do właściwego miejscowo Oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie (adres strony internetowej: http://piorin.gov.pl/pk-struktura/pk-ot/).
Materiały edukacyjne dotyczące ochrony owadów zapylających są dostępne pod adresami:
- - film zrealizowany przez Instytut Ochrony Roślin - PIB w Poznaniu i Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach pt. "Dobra praktyka ochrony roślin - ochrona zapylaczy podczas stosowania środków ochrony roślin".
- https://www.gov.pl/documents/912055/913531/02_Ochrona+zapylaczy_SRODEK.pdf/7c2c4a77-b20e-1391-46a9-5ba6377e92d8 - broszura "Ochrona zapylaczy podczas stosowania środków ochrony roślin".
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie
ul. Langiewicza 28, 35-101 Rzeszów tel. 17 85 00 370, fax 17 85 00 371