NARODOWE CZYTANIE 2024
w Tarnowcu
Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski .
Prezydent RP - Andrzej Duda
Te zdania zawarte w Liście Prezydenta RP Andrzeja Dudy, zachęcają do współtworzenia akcji Narodowe Czytanie 2024. To już trzynasta edycja „Narodowego Czytania”, która w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Tarnowcu została zorganizowana 18 września. Podczas tegorocznej odsłony akcji czytamy „Kordiana” Juliusza Słowackiego - arcydzieło polskiego romantyzmu, utwór mądry i poruszający i pełen artystycznych walorów, a także rozważań o najistotniejszych sprawach narodu.
W klimat czasów Słowackiego uczestnicy akcji zostali wprowadzeni przez krótki film z nagranymi fragmentami „Kordiana”, przygotowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży
Nie mogło również zabraknąć przybliżenia postaci naszego wieszcza, wybitnego polskiego twórcy romantycznego, dramaturga, epistolografa, filozofa, wizjonera i patrioty, który w swojej twórczości podejmował problemy związane z walką narodowowyzwoleńczą, przeszłością narodu i przyczynami niewoli. Zebrani uczestnicy – uczniowie klas IV-VIII - zostali także zapoznani z ciekawostkami z życia Słowackiego.
Ku zaskoczeniu wielu pojawił się Gość specjalny, czyli sam Słowacki -w którego postać wcielił się uczeń klasy VIII- Dawid- aby w krótkim wywiadzie przedstawić m.in. co zainspirowało go do napisania „Kordiana”, a co było najtrudniejsze podczas pisania… Na zakończenie Słowacki uczestnikom wydarzenia podpowiedział przesłanie jakie chciałby, aby wynieśli po lekturze „Kordiana”: Przede wszystkim, by nigdy nie tracić nadziei i odwagi w dążeniu do realizacji swoich marzeń.
Po takim wprowadzeniu i takiej zachęcie rozpoczęło się czytanie…
Zaproszenie do czytania przyjęły: Pani Agata Augustyn – Wójt Gminy Tarnowiec, Pani Beata Świszcz- poetka i artystka, Pani Magdalena Fortuna – bibliotekarka Gminnej Biblioteki Publicznej w Tarnowcu i Pani Anetta Walaszczyk – polonistka w naszej szkole.
To było Czytanie na 6!!!
Warto dodać, że uczestnikom akcji zaproponowano challenge: biała koszula na wzór Julka. W niejednym przypadku wymagało to odwagi… Faktem jest, że ów Julek przywiązywał wagę do garderoby. Po dzień dzisiejszy moda posługuje się określeniem kołnierza a*la Słowacki, czyli ten „odłożony”. Dowiedzieliśmy się również, iż styl wiązania chust – znany za czasów Słowackiego- który ma zwolenników po dzień dzisiejszy nazywa się fular, a zastępuje muchy i krawaty.
Na zakończenie na uczestników wydarzenia czekał kosz pełen pamiątkowych zakładek, przygotowanych przez koordynatora akcji p. Edytę Koszyk oraz kosz pełen słodkości ufundowany przez Gminną Bibliotekę w Tarnowcu.
Nasza szkolna odsłona Narodowe Czytanie 2024 to niezwykle wartościowe doświadczenie: uczy, wychowuje i inspiruje oraz wzmacnia poczucie wspólnej narodowej tożsamości.
Zapraszamy za rok na Narodowe Czytanie 2025, a będziemy czytać dzieła Jana Kochanowskiego.