Gmina Tarnowiec uzyskała dotację z Unii Europejskiej na projekt „Rozwijanie systemu ratownictwa na terenie gminie Tarnowiec poprzez doposażenie jednostek OSP w sprzęt i pojazdy w celu minimalizowania skutków zagrożeń wywołanych czynnikami naturalnymi”. Środki na jego realizację pochodzą ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021 – 2027, priorytetu FEPK.02 Energia i Środowisko/działania FEPK.02.05 Adaptacja do zmian klimatu

Projekt realizujemy, aby minimalizować skutki zagrożeń wywołanych czynnikami naturalnymi. Otrzymane dofinansowanie pozwoli na wyposażenie OSP w wysokiej jakości sprzęt oraz pojazdy ratownicze i narzędzia służące do zabezpieczenia mienia i bezpieczeństwa mieszkańców gminy tj. 9 039 os.
Celem projektu jest przeciwdziałanie i minimalizowanie skutków zagrożeń wywołanych czynnikami naturalnym poprzez rozwój systemu ratownictwa na terenie gminy Tarnowiec.

Zaplanowano następujące zadania:

  1. Zakup wyposażenia:
    • maski nadciśnieniowej do aparatu powietrznego (6 szt.). Będzie stanowić kluczowy element wyposażenia OSP, który umożliwi skuteczniejsze działania w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnych, zwłaszcza tych związanych z zagrożeniami naturalnymi. Maski nadciśnieniowe są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa ratowników pracujących w trudnych warunkach atmosferycznych lub środowiskowych;
    • działka przenośnego wodno-pianowego (1 szt.). Umożliwi skuteczną walkę z pożarami i minimalizowanie skutków zagrożeń natury pożarowej. Sprzęt ten jest niezastąpionym narzędziem w zwalczaniu pożarów różnego rodzaju, w tym pożarów lasów, budynków, czy pojazdów, pozwala na szybsze i bardziej efektywne gaszenie ognia, zwłaszcza w przypadku dużych lub trudno dostępnych pożarów;
    • kompletów umundurowania specjalnego strażaka (25 kpl.). Umożliwi skuteczną OSP reakcję w różnych warunkach i sytuacjach związanych z zagrożeniami naturalnymi. Komplety umundurowania specjalnego zapewnią ochronę strażaków przed czynnikami atmosferycznymi, jak również przed zagrożeniami chemicznymi i biologicznymi, zwiększą bezpieczeństwo strażaków podczas działań ratowniczych;
    • zakup plecaka (2 szt.). Umożliwi OSP skuteczne działania ratownicze w różnych sytuacjach, w tym związanych z zagrożeniami naturalnymi. Plecak ratowniczy PSP R1 podniesie skuteczność działań ratowniczych OSP. Dzięki temu sprzętowi ratowniczemu strażacy będą mogli reagować szybko i profesjonalnie w sytuacjach kryzysowych, minimalizując skutki zagrożeń naturalnych.
    • zakup defibrylatora (1 szt.). Posiadanie tego urządzenia umożliwi OSP szybką reakcję i skuteczną pomoc medyczną, jeszcze przed przybyciem profesjonalnych służb medycznych, co znacząco zwiększa szanse na przeżycie poszkodowanych. Defibrylator jest przydatny nie tylko w przypadku zatrzymań akcji serca spowodowanych czynnikami naturalnymi, ale także w innych sytuacjach nagłych, takich jak niewydolność serca, wypadki, czy zawały serca.
  2. Zakup quada ratowniczego z pługiem śnieżnym i przyczepką do transportu. Strażacy dzięki quadowi będą mogli swobodnie poruszać się w trudno dostępnych miejscach, zwłaszcza w terenie górzystym i leśnym. To pozwala na szybkie dotarcie do obszarów dotkniętych klęskami żywiołowymi, gdzie tradycyjne pojazdy mogą napotykać na trudności. Przyczepka do transportu pozwala na przewóz dodatkowego sprzętu ratowniczego, jak również osób. To znacznie zwiększy zdolność OSP do efektywnego działania i reagowania na sytuacje kryzysowe. Quad ratowniczy będzie wykorzystywany do szybkiego dotarcia do osób poszkodowanych w trudno dostępnych miejscach, na przykład w wyniku osunięć ziemi, czy wypadków w terenie, co pozwoli na szybkie udzielenie pomocy medycznej i ewakuację poszkodowanych. Zakup pozwoli na zwiększenie zdolności i umiejętności służb ratowniczych. Pług śnieżny zamontowany na quadzie umożliwi szybkie usuwanie śniegu z dróg i ścieżek, co jest niezwykle istotne w przypadku dużych opadów śniegu lub oblodzenia. Dzięki temu ratownicy mogą docierać do poszkodowanych w trudnych warunkach zimowych. Zakup jest niezbędny, aby zwiększyć bezpieczeństwo ratowników i mieszkańców oraz umożliwić skuteczniejszą reakcję w przypadku zagrożeń związanych z czynnikami naturalnymi.

Realizacja niniejszego działania w decydujący sposób przyczyni się do lepszego zarządzania sytuacjami kryzysowymi co przełoży się na mniejsze straty materialne mieszkańców, przedsiębiorców i wzmocni zakres ochrony przed sytuacjami kryzysowymi związanymi z klimatem. Zapewniona zostanie możliwość szybszego reagowania służb ratowniczych, co przełoży się na lepsze zarządzenie ryzykiem, rozpoznanie zdarzenia i przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych. Realizacja projektu przyniesie długofalowe efekty społeczno–gospodarcze. Zakupiony sprzęt umożliwi prowadzenie akcji ratowniczych i usuwania skutków zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii chemiczno-ekologicznych).

Wartość projektu: 427 426,50 zł Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 354 764,00 zł

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

2.5 promo