Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Tarnowcu z przyjemnością informuje, że po kilku miesiącach starań jednostka nasza otrzymała zamówiony sprzęt hydrauliczny do ratownictwa technicznego. W skład zestawu wchodzą następujące narzędzia: pompa hydrauliczna z silnikiem spalinowym, nożyce hydrauliczne, rozpierak ramieniowy dwa odcinki węży hydraulicznych po 10 mb. każdy, rozpierak kolumnowy, podstawa rozpieraka kolumnowego, kliny stabilizujące, wybijaki do szyb hartowanych oraz piła do szyb klejonych. Zestaw ten stanowi minimum potrzebne do skutecznego prowadzenia

akcji ratownictwa drogowego. Po kilku miesiącach negocjacji między firmami Delta Service będącą przedstawicielem w Polsce firmy Holmatro oraz Fire Max będącym przedstawicielem firmy Lukas dokonano wyboru i zakupiono sprzęt produkcji Lukasa. Jednostka nasza od co najmniej 3 lat przygotowywała się do tej działalności zakupując wcześniej sprzęt taki jak np. spalinowa przecinarka do stali i betonu, narzędzie wielofunkcyjne "huligan" czy też torbę ratownictwa medycznego PSP-1. Ponadto kilku naszych druhów ukończyło kursy ratownictwa medycznego.

Obecnie planujemy, że jeszcze w tym roku rozpoczniemy szkolenia na nowym sprzęcie które na początku przeprowadzi przedstawiciel Fire Maxa a następnie strażacy z PSP z Jasła. Po zakończeniu pełnego cyklu szkoleń mamy nadzieję że w pierwszych miesiącach następnego roku sprzęt ten wejdzie na wyposażenie podziału bojowego. Na początku sprzęt ten będzie zamontowany na posiadanym obecnie samochodzie. Jednak mając na uwadze, że już teraz samochód ten jest przeciążony zarząd naszej jednostki podejmie działania zmierzające do zakupu drugiego samochodu przeznaczonego do ratownictwa technicznego. Znając dość napięty budżet naszej gminy poczynimy starania aby pozyskać jak najwięcej funduszy z innych źródeł.

Pragniemy poinformować że na zakup w/w sprzętu pozyskaliśmy 30 tys. zł. z Komendy Głównej PSP następnie 5 tys. z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego a 15tyś zł. dołożyła Gmina Tarnowiec. Rok 2010 dla naszej jednostki jeśli chodzi o starania o środki finansowe będzie dość ciężki. By spełnić normy jakie nałożyliśmy na siebie wstępując do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego musimy pozyskać jeszcze co najmniej 2-3 aparaty ochrony dróg oddechowych. Koszt jednego takiego aparatu to wydatek w granicach 4 do 5tyś.zł.Nasze starania na pewno nie zakończyły by się w tak krótkim czasie sukcesem gdyby nie pomoc wielu ludzi dobrej woli.Dlatego też pragniemy tą drogą złożyć gorące podziękowania wszystkim tym którzy nam pomagali.

Dziękujemy druhowi Jerzemu Wiśniewskiemu doradcy wojewody podkarpackiego, panu bryg. mgr inż. Wiesławowi Latoszkowi Komendantowi Powiatowemu PSP w Jaśle, panu Bogusławowi Wójcikowi Wójtowi Gminy Tarnowiec, pracownikom Urzędu Gminy Tarnowiec paniom Halinie Lazar, Marcie Radoń, Jadwidze Koerner, Wiesławie Psiuk oraz panu Bartłomiejowi Wójcikowi. Do grona osób które nam bardzo pomogły należy także radny z Wrocanki, prezes gminnego koła PSL w Tarnowcu pan Jan Ochała. Wszystkim tym osobom serdecznie dziękujemy i prosimy o dalszą pomoc dla naszej jednostki a tym samym dla wszystkich potrzebujących pomocy straży pożarnej.

Aleksander Radoń

100_2432.JPG100_2428.JPG100_2433.JPG100_2426.JPG100_2430.JPG100_2431.JPG