Pomimo deszczowego poranka, od 12:00 na stadion zaczęli niezawodnie przybywać wielbiciele regionalnych dań oraz sympatycy Festiwalu, których rokrocznie przybywa coraz więcej – zjeżdżali nie tylko z ościennych gmin czy powiatów ale z całego Województwa. Takich tłumów Tarnowiec nie widział już dawno :)

O godzinie 13:00 Wiktor Barański Wójt Gminy Tarnowiec otworzył oficjalnie XII Festiwal witając wszystkich zgromadzonych, podkreślił jak ważne jest kultywowanie regionalnej tradycji.
Kolejno głos zabrał Piotr Kędrek – dyrektor Departamentu Rolnictwa, Geodezji i Gospodarki Mieniem, Geodeta Województwa w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie witając przybyłych w imieniu Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, który objął honorowy patronat nad niedzielnym festiwalem.
Następnie Michał Dłuski Przewodniczący Rady Gminy Tarnowiec oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Tarnowcu Bartłomiej Smyka przywitali wszystkich i życzyli udanej zabawy.

Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Nowego Glinika, Tarnowca, Gąsówki, Glinika Polskiego, Łubna, Czeluśnicy, Umieszcza, Łubienka, Wrocanki, Sądkowej i Brzezówki jak co roku przygotowały pyszne pierogi, które czekały na przybyłych – z serem i ziemniakami, kapustą, kaszą z mięsem, ziemniakami z kiełbasą, z dziczyzną, z serem i szpinakiem – te i wiele innych można było kupić na barwnie udekorowanych stoiskach zajmowanych przez Koła. Łącznie Panie przygotowały około 100 tyś sztuk pierogów!

Podczas tegorocznego festiwalu skosztować i kupić można było regionalne sery i wyroby z mleka krowiego, owczego i koziego które zjechały z całego województwa w ramach III Podkarpackiego Festiwalu Serów Tradycyjnych, Regionalnych i Ekologicznych. Podpuszczkowe, wędzone, z ziołami, dojrzewające – kilkadziesiąt różnych możliwości i smaków sprawiły że wielbiciele sera wręcz oblegali stoiska wystawców.
Serowarzy obecni na niedzielnej imprezie wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski w Rzeszowie – w kategoriach ser krowi, owczy i kozi. Spośród wyrobów zgłoszonych do konkursu komisja w składzie: Piotr Kędrek dyrektor Departamentu. Rolnictwa, Geodezji i Gospodarki Mieniem, Geodeta Województwa w UM w Rzeszowie, Wiktor Barański Wójt Gminy Tarnowiec, Dorota Jamrozy – Kierownik w Departamencie Rolnictwa, Geodezji i Gospodarki Mieniem w UM w Rzeszowie, Bartłomiej Smyka dyrektor GOK w Tarnowcu, Janina Kamińska – Zastępca Dyrektora Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale oraz Tomasz Kędrek – pracownik GOK w Tarnowcu, wyłoniła zwycięzców oraz przyznała wyróżnienia.

Sery Krowie:

  • I miejsce zajęła Teresa Nycz z Błędowej Tyczyńskiej za pastę serową z miętą,
  • II miejsce Agnieszka Grzywacz z Krempnej za ser podpuszczkowy,
  • III miejsce Ewa i Grzegorz Stepniak z Gruszowej za Grojer bieszczadzki.

Wyróżnienie przyznano dla: LEDA-ser z Wólki Krowickiej za ser wędzony krowi, oraz Juhas-bis
z Bobowej-Jaknkowej za Syrecki Sądeckie.

W kategorii Sery owcze:
I miejsce zdobyła Pani Bożena Wisła z Bukowca za Redykołkę z żurawiną.

W kategorii Sery kozie:

  • I miejsce przypadło gospodarstwu LEDA-ser z Wólki Krowickiej za Cymes Kozi.
  • II miejsce otrzymała Pani Małgorzata Niemiec z Domu nad Rozlewiskiem z Bukowca za Gałkę Bieszczadzką.

Nagrody zostały wręczone serowarom na scenie o godzinie 15:30 przez Jerzego Borcza Przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz Wiktora Barańskiego.

Przez całe popołudnie czas zgromadzonym umilały występy zespołów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Tarnowcu. Zgromadzonej publiczności zaprezentowały się: Dworzanie, Potakowianki, Tarnowcoki oraz zespół Tarnina pod przewodnictwem Marty Kapały.

O 16:30 przyszedł czas na wyczekiwany przez wszystkich konkurs jedzenia pierogów. Do rywalizacji stanęło 5 uczestników i jedna uczestniczka :)

Po emocjonującej walce i zjedzeniu najszybciej 20 pierogów zwycięzcą okazał się zeszłoroczny laureat - Henryk Dunaj który już po raz 6 okazał się najlepszy! Drugie miejsce zajęła Pani Małgorzata Małek a na III uplasował się Bernard Rokosz. Brawa należą się Mariuszowi Dońkowi, Wojciechowi Nyczowi oraz Mikołajowi Rokoszowi którzy zajęli kolejne miejsca.

Po zakończonym konkursie na scenie pojawił się zespół Baciary – na koncercie którego cały stadion bawił się fantastycznie. Energiczne przeboje i potężna dawka humoru płynąca ze sceny wprawiła wszystkich w jeszcze lepszy nastrój.

Następnie wystąpiła kapela Tanie Dranie z Jedlicza bezpośrednio po której zabawę ogrodową do późnych godzin nocnych poprowadził zespół Tequila.

Dziękujemy wszystkim którzy włożyli swój wkład i pomoc w organizację imprezy a w szczególności strażakom z OSP z Tarnowca, Wrocanki, Czeluśnicy i Brzezówki, Potakówki, Nowego Glinika, Glinika Polskiego, Łubna Szlacheckiego. Specjalne podziękowania dla drużyny OSP z Roztok za ogrom wysiłku włożony w utrzymanie drożności komunikacyjnej.

Dziękujemy sponsorom:

  • Bank Spółdzielczy w Bieczu oddział w Tarnowcu
  • Właścicielowi - Salon Canal+ JASŁO
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi - Filia w Jaśle
  • Panu Henrykowi Dunajowi

Dziękujemy wszystkim którzy pomogli nam w organizacji a których nie wymieniliśmy powyżej :)

Wrzucamy klika zdjęć z niedzieli – w najbliższych dniach uzupełnimy galerię ;)

Poniżej linki do fotorelacji z Pierogów z portali których reporterzy byli obecni na Festiwalu :)