We czwartek 20.10 seniorzy działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Tarnowcu udali się na niedaleką wycieczkę do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.

Muzeum którego obszar zajmuje 20 hektarów zlokalizowane jest na terenie najstarszej na świecie i wciąż działającej kopalni ropy naftowej.

Grupa zwiedzanie rozpoczęła od budynku administracyjnego kopalni – tzw domu Łukasiewicza – w którym przeszłość spotyka się z współczesną cyfrową technologią – wyświetlane hologramy niejako ożywiają wnętrza i odwiedzający mogą zobaczyć sceny z życia pracowników apteki czy pracowni w której badania prowadził Łukasiewicz. W budynku znajduje się również duża ekspozycja lamp naftowych , fotografii oraz wystawa geologiczna.
Kolejnym pkt na trasie zwiedzania były najstarsze kopanki (szyby naftowe), które przetrwały do naszych czasów – Franek o głębokości 20m (wykonana ręcznie ok 1860r) oraz Janina (wykopana ręcznie na głębokość 96m a następnie pogłębiona do 156m – jest ona eksploatowana do dnia dzisiejszego).

Uczestnicy zobaczyli także kuźnię, warsztat, różne wiertnice, poznali fakty dotyczące początków wydobycia i jak ewoluowała technologia wydobycia do czasów współczesnych.

Całości dopełniła wystawa multimedialna dzięki której można dowiedzieć się o historii wykorzystania paliw kopalnianych na świecie.

Następnie grupa obejrzała film pt. „Łukasiewicz - nafciarz romantyk”, zrealizowany przez Telewizję Obiektyw - który niejako podsumował wszystkie fakty z życia Ignacego Łukasiewicza – wynalazcy lampy naftowej i pioniera przemysłu naftowego na świecie.

Po zakończonym zwiedzaniu przyszedł czas na obiad i odpoczynek – w zrekonstruowanej wiertnicy kanadyjskiej znajdującej się na terenie kopalni.
W drodze powrotnej do Tarnowca grupa zatrzymała się na cmentarzu w Zręcinie – miejscu pochówku Ignacego Łukasiewicza.