Zapraszamy serdecznie na Otwarty Wykład Historyczny dla mieszkańców Gminy Tarnowiec oraz okolic, którego tematem będzie Powstanie Styczniowe na terenach jasielszczyzny. Wykład poprowadzi Historyk z Muzeum Regionalnego z Jasła. 08.02.2023 - Sala gminnego Ośrodka Kultury w Tarnowcu – początek godzina 17:00

Ziemia jasielska nie leżała w bezpośredniej strefie działań powstańczych ale stanowiło zaplecze materiałowe i rekrutacyjne. Tu formowano wiele oddziałów i przerzucano je za kordon. Z terenu powiatu Jasielskiego rekrutowało się wielu powstańców a po zakończeniu działań zbrojnych osiedliło się wielu weteranów. Wywarli oni istotny wpływ na rozwój gospodarczy i kulturalny społeczeństwa. W dużej mierze to kult powstania i pamięć o jego uczestnikach przygotowały społeczeństwo do walki o niepodległość na początku XX w.

Wykład to jedno z działań projektu „Powstanie Styczniowe w wielu odsłonach - PoznajeMY Naszą Historię” w ramach Programu Dotacyjnego Biura Programu Niepodległa "Powstanie Styczniowe 1863 – 1864".

Plakat