08.02.2023 w Gminnym Ośrodku Kultury w Tarnowcu odbył się wykład historyczny, który jest częścią realziowanego przez nas projektu „Powstanie Styczniowe w wielu odsłonach - PoznajeMy Naszą Historię” w ramach "Programu Dotacyjnego Biura Programu Niepodległa Powstanie Styczniowe 1863 – 1864".

Zebrani na sali widowiskowej GOK dowiedzieli się od prowadzących prelekcje o najważniejszych aspektach i wydarzeniach związanych z Powstaniem Styczniowym, jego konsekwencjach oraz o zmianach do których się przyczyniło. Przybliżyli także sylwetki osób wywodzących się z terenów jasielszczyzny w tym także z z terenu dzisiejszej Gminy Tarnowiec - Konstantego Adamskiego z miejscowości Brzezówka i Franciszka Bielińskiego z Dobrucowej, które włączyły się aktywnie w walki narodowo-wyzwoleńcze, w pomoc związaną z zaopatrzeniem w broń powstańców czy też organizowali pomoc dla rannych. Pomimo tego, że bezpośrednie walki nie toczyły się na ziemiach na których mieszkamy (były to tereny zaboru Austriackiego) to wiele osób – mężczyzn oraz kobiet przelewało swoją krew oraz niosło pomoc dla powstańców.

Wykład poprowadzili Mariusz Świątek, dyrektor Muzeum Regionalnego im. dr. Stanisława Kadyiego w Jaśle oraz Przemysław Misiołek pracownik muzeum.

Na zakończenie spotkania Wójt Gminy Tarnowiec Agata Augustyn zabrała głos, dziękując wszystkim za przybycie oraz podkreśliła jak ważna jest historia w naszym życiu i świadomość wydarzeń, które przyczyniły się do kształtowania postaw kolejnych pokoleń Polaków.

Poniżej linki dot informacji o Konstantym Adamskim oraz Frańciszku Bielińskim
https://genealogia.okiem.pl/powstaniec-styczniowy/72423
https://genealogia.okiem.pl/powstaniec-styczniowy/47644