W czwartek 07.09 seniorzy ze Stowarzyszenia Wiecznie Młodzi tradycyjnie na koniec lata wybrali się na wycieczkę w Bieszczady

Pierwszym pkt wyjazdu było zwiedzanie Zapory - Elektrowni Wodnej w Solinie. Obiekt wybudowany w latach 1960-1968 umożliwił utworzenie zbiornika o powierzchni ok. 22 km² i największej w Polsce pojemności (472 mln m³)

Elektrownia Solina rozpoczęła pracę w 1968r i bez przerwy działa do dzisiaj. W latach 2000–2003 przeprowadzono jej modernizację dzięki czemu aktualna moc wynosi 200MW, co umożliwia sprawne dostarczanie energii do krajowego systemu energetycznego w momentach zwiększonego zapotrzebowania na nią.
Elektrownia umiejscowiona jest w zaporze której wysokość wynosi 82,0 m, długość 664 m, korona zapory 8,8 m. Kubatura stanowi 760 tys. m³! Tama podzielona jest na 43 sekcje podzielone dylatacjami – dzięki czemu cały czas beton może bezpiecznie pracować.

Wnętrze zapory, jej monumentalność oraz techniczne rozwiązania zastosowane podczas budowy robią olbrzymie wrażenie na odwiedzających. (Zakaz fotografowania w zaporze oraz bezpośrednio przy niej poskutkował brakiem fotorelacji z tej części wycieczki)

Po opuszczeniu elektrowni część osób zdecydowała się na przejazd koleją gondolową, pozostali udali się na spacer po koronie zapory. Piękna pogoda zapewniła wspaniałe widoki.

Kolejno grupa udała się do Nowosiółek gdzie po wspólnym obiedzie uczestnicy zwiedzili Muzeum Przyrodniczo – Łowieckie „Knieja”, które posiada jedną największych i najciekawszych ekspozycji tego typu w Bieszczadach. Przewodnik a zarazem gospodarz przystępnie i bardzo ciekawie opowiedział o zbiorach oraz o największych przedstawicielach Bieszczadzkiej fauny: niedźwiedziu, żubrze i wilku. Wiele ciekawostek, faktów oraz roli jaką te zwierzęta odgrywają dla całego ekosystemu sprawiły, że czas spędzony w Nowosiłółkach był bardzo ciekawy.

W drodze powrotnej nie mogło zabraknąć przystanku na kawę i coś słodkiego :)
Wczesnym wieczorem, grupa w świetnych humorach wróciła do Tarnowca.