21 marca o godzinie 9.00 do Tarnowca, wprost na salę Gminnego Ośrodka Kultury, zawitała wiosna. Zaproszona przez nauczycielki języka polskiego ze Szkoły Podstawowej w Tarnowcu – Annę Faber i Anettę Walaszczyk. Mile widziana, przyszła wraz ze słońcem, bukietem tulipanów i żonkili i przyprowadziła ze sobą uczniów, którzy brali udział w I Powiatowym Konkursie Recytatorskim poezji współczesnej Beaty Świszcz „Dobrze stracony czas”.

W dniu Światowego Dnia Poezji młodzież z okolicznych bliższych i dalszych miejscowości – Bóbrki, Krosna, Jasła, Jaszczwi, Krosna Polanki, Wrocanki, Nowego Glinika i Tarnowca przybyła na zaproszenie Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki i Gminnego Ośrodka Kultury w Tarnowcu, aby pochwalić się swoim talentem, stanąć na scenie i zaprezentować recytację poezji Beaty Świszcz.

Szesnastu uczestników pokazało niezwykły talent, wrażliwość i wyczucie artystyczne.
Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV - VI i klasy VII - VIII. Jury konkursowe, któremu przewodniczyła sama poetka, Beata Świszcz, było pod wrażeniem słów, które padały ze sceny. W komisji zasiedli również: Pani Agata Augustyn - Wójt Gminy Tarnowiec, Pani Urszula Boratyn - dyrektor Szkoły Podstawowej w Tarnowcu, Pan Marek Petrykowski – członek Związku Literatów Polskich, przedstawiciel Grupy Poetyckiej KROSNO, Pan Bartłomiej Smyka – dyrektor GOK w Tarnowcu, Pani Anna Faber – nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej w Tarnowcu. Patronat honorowy nad konkursem objęła Grupa Poetycka KROSNO. Nad całością konkursu czuwała Pani Anetta Walaszczyk, nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej w Tarnowcu i pomysłodawczyni.

Nagrody dla wszystkich uczestników i laureatów konkursu zostały ufundowane przez organizatorów i sponsorów: Radę Rodziców ze Szkoły Podstawowej w Tarnowcu, Urząd Gminy w Tarnowcu, Państwa Elwirę i Mateusza Hap – Masarnia Dobrucowa, Państwa Halinę i Andrzeja Kusz „Dom & Kwiaty Tarnowiec”, Panią Krystynę Ciepielę – Delikatesy Centrum w Tarnowcu oraz Beatę Świszcz.
Serdecznie dziękujemy.

Dodatkowym upominkiem dla laureatów były tomiki wierszy z dedykacją oraz malowane mini obrazy – nagrody te zostały ufundowane przez samą artystkę, Beatę Świszcz.

Laureaci i wyróżnieni uczniowie:
Kategoria klas IV- VI
I miejsce LILIANNA FAKADEJ Szkoła Podstawowa nr 7 w KROŚNIE
II miejsce RADOSŁAW BUCZYŃSKI Szkoła Podstawowa w TARNOWCU
III miejsce KORNELIA GOTFRYD Szkoła Podstawowa nr 4 w JAŚLE
 
Wyróżnienie otrzymali:
ZUZANNA ŚLUSARCZYK Szkoła Podstawowa nr 4 w JAŚLE
GABRIELA MAJERSKA Szkoła Podstawowa w JASZCZWI
 
Kategoria klas VII – VIII
I miejsce ZUZANNA HALERZ Szkoła Podstawowa w TARNOWCU
II miejsce LAURA WULW Szkoła Podstawowa w BÓBRCE
III miejsce NIKOLA SANOCKA Niepubliczna Szkoła Podstawowa we WROCANCE

Spotkanie z poezją rozpoczęli uczniowie Szkoły Podstawowej w Tarnowcu, którzy poza konkursem zaprezentowali wiersze poetki. Byli to – Zuzanna Muzyka z kl. VIa, Ewa Jasińska z klasy Vb, Michał Sanocki z kl. VIa, Antoni Trybus z kl. IV i Antoni Sobota z kl. Va. Akompaniament muzyczny rozbrzmiewał dzięki uczennicom klasy VIIb – Milenie Lawerze i Sylwii Smyce.

Recytacja Antoniego Soboty, mimo że nie oceniana przez jury, wywarła duże wrażenie na członku Grupy Poetyckiej KROSNO - Panu Marku Petrykowskim, który wyróżnił ucznia, dedykując mu tomik poezji i kierując w jego stronę słowa uznania, którymi pogratulował mu talentu i wyczucia artystycznego.

Dla wszystkich zaproszonych gości, uczestników i jury czekał słodki poczęstunek.
Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy za rok.

 

Anetta Walaszczyk

 

 

Beata Świszcz „Poezja”
Słyszysz?
Obudził ją poranek cichy,
drżąc jeszcze w mroźnym nocy tchnieniu.
Wyszarpnął pierwsze dźwięki w drzewach,
pisał ją tonąc w zamyśleniu.
Czujesz?
Smak mgieł, co nikną w twoich oczach,
w lipowych się chowając cieniach
i te rozlane akwarele
przy leśnych ścieżkach i strumieniach.
Widzisz?
Ubrał ją w zwiewne metafory,
zaplatał w wersach, w słowach, w duszy
i poszła wtedy między ludzi.
Kto ją przygarnie, tego wzruszy.