Czwartkowy wieczór w Gminnym Ośrodku Kultury wypełniła historia miasta, które bardzo dotkliwie odczuło skutki II Wojny Światowej – a to za sprawą projekcji dokumentu „Jasło 44”.

Film w poruszający i przejmujący sposób ukazuje historię przedwojennego Jasła, które dostając się pod okupację niemiecką finalnie zostaje wysiedlone i zburzone – z ok 1800 budynków ocalało mniej niż 40. Relacje świadków połączone z fotografiami dawnego miasta przeprowadzają widza przez jego dramatyczny okres, próbując rozwikłać zagadkę co było bezpośrednim powodem wydania decyzji o zrównaniu go z ziemią.

Historycy przyjmują, że głównym odpowiedzialnym zniszczenia 15-tysięcznego wówczas Jasła był Walter Gentz, Starosta Jasielski, który zarządzał największym powiatem należącym do Generalnego Gubernatorstwa. Film skupia się także na jego osobie przybliżając odbiorcy jego wizjonerstwo ale i w pewnym stopniu szaleństwo w dążeniu do spełnienia swoich ambicji.
Na naszym wieczornym spotkaniu oprócz reżysera filmu gościliśmy także Piotra Trznadla – operatora filmowego odpowiedzialnego za zdjęcia do „Jasło 44” oraz głównego pomysłodawcę produkcji Mariusza Świątka. Dyrektor Jasielskiego Muzeum Regionalnego bezpośrednio po projekcji wygłosił bardzo ciekawą prelekcję dotyczącą dokumentów i źródeł historycznych na podstawie których powstał film.

Dziękujemy wszystkim za obecność – frekwencja na poziomie 100 osób zebranych w naszej sali widowiskowej bardzo nas cieszy i dodaje energii do dalszych działań!