Częste ubytki związane z utratą wody, jakie odnotowuje Gminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Tarnowcu Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w wyniku nielegalnego poboru wody i zrzutu ścieków zmusza do podjęcia radykalnych działań w celu ograniczenia i zmniejszenia tego negatywnego zjawiska.
W związku z ograniczeniem strat w wyprodukowanej wodzie Spółka występuje z akcją:
"STOP DLA NIELEGALNEGO POBORU WODY"
Założeniem akcji jest redukcja strat wynikających z nielegalnych podłączeń do sieci wodociągowej czy też kanalizacyjnej, ujawnienie wszelkich nieprawidłowości, ingerencji w urządzenie pomiarowe oraz porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na posesjach na terenie całej Gminy Tarnowiec.
Zgodnie z art. 7 i 8 Ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków (Dz. U. z 2015 r. poz 139) pracownicy GPGK w Tarnowcu Sp. z o. o., po okazaniu legitymacji służbowej i pisemnego upoważnienia mają prawo wstępu na teren nieruchomości lub do pomieszczenia każdego odbiorcy wody, korzystającego z usług GPGK w Tarnowcu Sp. z o. o., w celu:
- zainstalowania lub demontażu wodomierza głównego,
- przeprowadzenia kontroli urządzenia pomiarowego, wodomierza głównego lub wodomierzy zainstalowanych przy punktach czerpalnych i dokonania odczytu ich wskazań oraz dokonania badań i pomiarów,
- przeprowadzenia przeglądów i napraw urządzeń posiadanych przez to przedsiębiorstwo,
- sprawdzenie ilości i jakości ścieków wprowadzonych do sieci,
- odcięcia przyłącza wodociągowego lub przyłącza kanalizacyjnego lub założenie plomb na zamkniętych zaworach odcinających dostarczanie wody do lokalu,
- usunięcia awarii przyłącza wodociągowego lub przyłącza kanalizacyjnego, jeżeli umowa o której mowa art. 6 ust. 2 cyt. ustawy tak stanowi.
Oprócz powyższych uprawnień pracownicy mają za zadanie dokonać kontroli:
- legalności wykonania przyłącza wodociągowego lub kanalizacyjnego,
- jakości wprowadzonych ścieków do kanalizacji gminnej zgodnie z określonymi normami,
- zawarcia umowy na legalny pobór wody lub legalne odprowadzenie ścieków,
- ewentualnych, celowych uszkodzeń, pominięć wodomierzy lub urządzeń pomiarowych.
Osoby, u których stwierdzony zostanie nielegalny pobór wody lub nielegalny zrzut ścieków podlegają karze zgodnie z art. 28 i następ. ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków (kara grzywny do 5 000 zł)