„Gdzie Chów tam Łów ” taki był tytuł wystawy Przyrodniczo Łowieckiej, którą można było zwiedzać od 26 lutego do 10 marca br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Tarnowcu. Organizatorami wystawy byli Gminny Ośrodek Kultury w Tarnowcu, Polski Związek Łowiecki Koło Łowieckie Jarząbek Jasło Okręg Krośnieński oraz Brać Myśliwska z Gminy Tarnowiec. Wystawa spotkała się z szerokim zainteresowaniem, zwiedziło ją około 2 tysięcy osób. Przestrzeń wystawy była ograniczona i nie pomieściła wszystkich eksponatów, czego najbardziej żałują organizatorzy. Wystawa przyciągnęła wielu znakomitych gości, którzy chętnie fotografowali i dyskutowali o zbiorach kolekcjonerskich i trofeach łowieckich. Najliczniej uczestniczyli w niej uczniowie szkół różnego typu, którzy mogli zapoznać się z ciekawą ścieżką dydaktyczną, przygotowaną przez Stanisława Mazura, przedstawiającą ciekawostki z zakresu edukacji leśnej i ekologicznej: były to tablice poświęcone przyrodzie polskiej, upowszechnienie wiedzy o środowisku leśnym, rozwinięcie świadomości społecznej w zakresie odpowiedzialnego korzystania z dóbr leśnych. Edukacja ta jest czymś więcej niż nauką o przyrodzie czy o jej ochronie, jest w pewnym sensie nośnikiem wiedzy o świecie i działalności człowieka, obejmującej teraźniejszość i przyszłość naszej planety. Na wystawie znajdziemy fragmenty bogatej kolekcji spreparowanej drobnej zwierzyny (np. zając, lis) i grubej (np. łoś, jeleń), chronionej (np. wilk, ryś, niedźwiedź), ptaków, zabytkową broń myśliwską, rogi grające i sygnałówki, zbiory numizmatyczne, medalierskie, filatelistyczne, starodruki, książki o tematyce łowieckiej i wiele innych ciekawostek myśliwskich. Różnorodność i jakość tych eksponatów świadczy o wartości tego obszaru kultury.
Wernisaż prowadził Stefan Sochacki będący zarazem komisarzem wystawy - powitał zaproszonych gości: przy dźwiękach sygnalistów z terenu O.R.Ł. w Krośnie pod tytułem „Powitanie”, Tadeusz Śmietana - Przewodniczący Rady Gminy dokonał oficjalnego otwarcia wystawy.
Następnie Kazimierz Kozicki przedstawił referat omawiający historię łowiectwa i Koła „Jarząbek” w Jaśle. Franciszek Maresz prezes O.R.Ł, podziękował za zroszenie w imieniu O.R.Ł. w Krośnie przypominając, że ta impreza jest świętem myśliwych, leśników i przyrodników oraz formą popularyzacji codziennej pracy ludzi lasu na rzecz ochrony środowiska. W dalszej części uroczystości prezes okręgowej rady uhonorował medalem „Zasłużony dla Łowiectwa Krośnieńskiego Okręgu PZŁ" Stefana Sochackiego. W trakcie wernisażu można było degustować potrawy z dziczyzny przygotowane według własnych receptur, opartych na staropolskich przepisach przez Henryka Koernera oraz wyroby Zakładów Mięsnych z Nowego Żmigrodu, Wrocanki i Dobrucowej. Autorami aranżacji całości ekspozycji byli: Bartłomiej Smyka, Andrzej Pętlak, bracia Jakub, Jan, Bartłomiej Wójcikowie, Piotr Urbanik - mieszkańcy Tarnowca oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Tarnowca, które przygotowało tradycyjny, myśliwski bigos.
Serdeczne podziękowania dla sponsorów:
Kazimierz Kozicki
WIET-POL P.P.H.U Piotr Wietecha
Banks Spółdzielczy w Bieczu O/w Tarnowcu
Zakład Usług Tartacznych „Drewzim” Zimna Woda
Specjalne podziękowania dla KGW w Tarnowcu oraz wszystkich, którzy przyczynili się do powstania wystawy.