W sobotę 9.10.2021r Łubnie odbyła się promocja książki Marceliny Kozubal pt.” Kultura Muzyczna Łubna Szlacheckiego i Łubna Opacego w relacjach mieszkańców”, połączona z biesiadą KGW z terenu Gminy Tarnowiec pn. „Dawne smaki i zapomniane przepisy”.
Popołudniowe spotkanie rozpoczęła przewodnicząca KGW Łubno Opace Stanisława Kobak witając zaproszonych gości: Wójta Gminy Tarnowiec Wiktora Barańskiego, Przewodniczącego Rady Gminy Michała Dłuskiego, Skarbnika Gminy Barbarę Kosińską, Radną Teresę Grzesik, Dyrektora Banku Spółdzielczego Piotra Wietechę, Dyrektora Szkoły Bogusława Szmyda, Dyrektora GOK Bartłomieja Smykę z pracownikami , Przezesa Zarządu Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji rolniczych Romana Piłata, Wieloletnią Przewodniczącą Regionalnej Rady KGW Irenę Soboń, lokalne poetki Marię Tomasik i Stanisławę Gierlasińską oraz pozostałych uczestników zaproszonych na wspólną biesiadę.
Kolejno Wójt Gminy Wiktor Barański podziękował Paniom z KGW za ich wkład i pracę, którą od lat wkładają w organizację spotkań związanych z różnymi wydarzeniami i świętami dzięki której spajają lokalną społeczność. Nawiązał także do książki o kulturze Łubna podkreślając jej rolę w uchronieniu od zapomnienia ważnych treści i tradycji z pkt widzenia historii i folkloru.
Następnie Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Tarnowcu Bartłomiej Smyka opowiedział pokrótce o książce i autorce oraz pomyśle na wydanie publikacji, która będzie bardzo ważnym źródłem historycznym dla kolejnych pokoleń.
Marcelina Kozubal podziękowała wszystkim, którzy pomogli i przyczynili się do powstania jej pracy, opowiedziała o pomyśle i etapach związanych z pisaniem książki. Następnie zaprosiła na scenę zespół Dworzanie, który podjął się zaśpiewania 2 historycznych utworów, które są przykładem praktycznie już zapomnianych pieśni z dawnych lat.
Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęto wspólną biesiadę, którą przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Łubnie. Wśród serwowanych potraw znalazły się m.in. rzadko spotykane już banianka czy paciara.
Wieczór swoją grą i występami uświetniły lokalne zespoły: Tarnowcoki, Dworzanie oraz Potakowianki.
W przerwach występów Stanisława Gierlasińska i Maria Tomasik odczytywały przygotowane specjalnie na tę okazję wiersze.