W sobotę 06.08.2022 udaliśmy się z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Tarnowcu na wycieczkę do malowniczego Kazimierza Dolnego.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru bulwarami nadwiślanymi gdzie przewodnik przybliżyła historię lokacji miasta i handlu rzecznego który miał bezpośredni wpływ na jego rozwój.

Następnie ulicą Senatorską dotarliśmy do Małego Rynku – klimatycznego miejsca w którym na przełomie XVI i XVII wieku powstała dzielnica żydowska.

Odwiedziliśmy Sanktuarium Matki Boskiej Kazimierskiej – nazywane polskim Nazaret - oraz klasztor Reformatów. Centralne miejsce na ołtarzu zajmuje cudowny obraz pochodzący z 1600 roku przedstawiający scenę Zwiastowania ze Świętym Dialogiem Maryi i Archanioła Gabriela. Obraz został koronowany papieskim diademem przez kard. Franciszka Macharskiego 31 sierpnia 1986 roku. Jest to jedyny w Polsce Cudowny Obraz przedstawiający scenę Zwiastowania, na którym na głowie Maryi jest nałożona papieska korona.
Kościół oprócz znaczenia sakralnego odegrał też rolę podczas powstań narodowych (listopadowego 1830 r. i styczniowego 1863 r.) - podczas których Kazimierscy zakonnicy pomagali żołnierzom i ludności cywilnej.

Kolejno udaliśmy się na górę Trzech Krzyży – miejsce upamiętniające kilkaset ofiar zarazy cholery, która przetoczyła się przez okoliczne tereny podczas wojny północnej. Krzyże miały wynagrodzić Bogu grzechy mieszkańców, które sprowadziły ponoć na Kazimierz Dolny tę zarazę. Miały również chronić miasto przed podobną tragedią w przyszłości. Ze wzgórza roztacza się piękna panorama na starówkę i na rzekę Wisłę.

Następnymi obiektami na naszej mapie zwiedzania miasta były ruiny Zamku Kazimierza Wielkiego oraz wieża, która powstała jeszcze za panowania Władysława Łokietka. Obydwie budowle wzniesione były aby chronić miasto i przeprawę przez Wisłę przed najazdami hord Tatarskich. Ponadto pełniły funkcję punktu kontroli ruchu statków na rzece oraz komory celnej.

Wracając na Rynek odwiedziliśmy Kościół Farny – datowany na 1325r, uległ całkowitemu spaleniu w 1526r. Odbudowany finalnie w 1613r posiada gotycką bryłę z renesansową nadbudową i dekoracjami, które w krótkim czasie stały się wzorem przy modernizowaniu innych kościołów gotyckich i przy budowie nowych obiektów sakralnych. W kościele znajdują się zabytkowe Organy które wraz ze swym wspaniałym prospektem, są obiektem szczególnie wartościowym i stanowią unikat w skali światowej. Ponad 400 letni instrument posiada 35 głosów, 1436 piszczałek oraz dwie klawiatury ręczne i jedną nożną i uważane są najstarszy tego typu instrument grający w Polsce.

Ostatnim pkt który odwiedziliśmy był Wąwóz Korzeniowy Dół – jedna z największych atrakcji przyrodniczych okalająca Kazimierz, gdzie dotarliśmy melexami pokonując trasę Sandomierskich Spichlerzy.

Wczesnym wieczorem po całym dniu pełnym wrażeń wróciliśmy do Tarnowca :)