We czwartek 18.08.2022r Stowarzyszenie Seniorów wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Tarnowcu zorganizowało niedaleką wycieczkę do Tarnowa.

Grupa rozpoczęła zwiedzanie od jednego z najważniejszych zabytków miasta czyli Bazyliki katedralnej Narodzenia NMP do której prowadzą bogato zdobione drzwi odlane z brązu o tematyce Maryjnej. W prezbiterium znajdują się najwyższe w Europie monumentalne pomniki nagrobne - Tarnowskich upamiętniający hetmana Jana Tarnowskiego oraz jego syna, Jana Krzysztofa. Wysokości 13 m i 6,6 m szerokości wykonany został z piaskowca, alabastru i marmuru węgierskiego. Pomnik Ostrogskich znajdujący się po przeciwnej stornie, poświęcony jest księciu Januszowi Ostrogskiemu i jego pierwszej żonie, Zuzannie Sereda – ma 12,9 m wys. i 7,9 m szer. - wykonany z czarnego i czerwonego marmuru oraz alabastru.

Kolejno uczestnicy zwiedzili muzeum miejskie zlokalizowane w zabytkowym budynku ratusza. Na odwiedzających czeka zbrojownia sarmacka w której zobaczyć można uzbrojenie ochronne ciężkozbrojnej jazdy polskiej, paradne rzędy końskie w typie wschodnim – jeden z nich wysadzany ponad 700 rubinami! Na uwagę zasługuje fakt, że jednym z eksponatów jest kompletnie zachowana kopia husarska – w całej Polsce jest ich tylko 5. Uczestnicy mieli możliwość wziąć do ręki i porównać wagę oraz szczegóły replik (wykonanych 1:1) szabli polskiej oraz dwuręcznego miecza.
Zbrojownia myśliwska prezentuje rekreacyjną broń palną używaną do polowań i sportu, ale także jako oręż służący do samoobrony i pojedynków. Przewodnik zademonstrowała zasadę działania garłacza oraz jakie czynności musiała wykonać osoba która chciała użyć broni.

Ekspozycja porcelany i szkła (zawierające eksponaty pochodzące z okresu od XVI do XIX w. i reprezentujące czołowe ośrodki wytwórcze zachodniej Europy i Polski), Ekspozycja prezentująca srebrne zastawy stołowe czy też Sala Pospólstwa Galeria Portretu Staropolskiego - dopełniają reszty.

Następnie grupa udała się do zabytkowego, drewnianego Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej na „Burku”. W głównym, rokokowym ołtarzu z XVII w. znajduje się słynny z łask, XIX wieczny obraz Najświętszej Maryi Panny.

Po opuszczeniu świątyni uczestnicy przeszli na plac Rybny gdzie stoi tu dziś ostatni, ocalały fragment synagogi - bima. Przewodnik przybliżyła tutaj historię i losy Tarnowskich Żydów. Ulicami dawnego getta grupa dotarła do pomnika poświęconego pamięci pierwszego transportu więźniów do obozu w Oświęcimiu.

Ostatnimi pkt zwiedzania było przybliżenie 2 wybitnych postaci Tarnowa: generała Józefa Bema oraz genialnego wynalazcy Jana Szczepanika.

Po kilku godzinach wrażeń przyszedł czas na wspólny obiad, po którym grupa wróciła do Tarnowca :)