Pierwszym punktem programu były ruiny Zamku Krzyżtopór w Ujeździe – zbudowanego z wielkim rozmachem w latach 1627–1644 przez Krzysztofa Ossolińskiego. Była to największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem Wersalu.
Zamek składał się z trzech podstawowych części: zespołu pałacowego z zabudowaniami gospodarczymi, założenia obronnego z fortyfikacjami typu bastionowego i z założenia ogrodowego typu włoskiego położonego poza obrębem fortyfikacji. Krzyżtopór wzniesiono z kamienia i cegły, na planie pięcioboku, z bastionami na narożach.
Obecnie pałac ma status trwałej ruiny – której zabudowania i fortyfikacje zachowały się w ponad 90%.

Kolejno grupa udała się do Sandomierza - jednego z najstarszych, najpiękniejszych i najważniejszych historycznie miast Polski. Miasta, które stale odwiedzali królowie i książęta.
W trakcie 2,5h spaceru Pani przewodnik przedstawiła najważniejsze fakty oraz ciekawostki z historii Sandomierza i opowiedziała o najistotniejszych zabytkach w obrębie Starego Miasta. Przejście przez Ucho Igielne, podziwianie widoków z Bramy Opatowskiej, wzgórze staromiejskie – to tylko część atrakcji która czekała na uczestników.
Dodatkowo w sobotę w Sandomierzu odbywał się Jarmark Jagielloński połączony z pokazami rycerskimi z Bolesławem Chrobrym w roli głównej. W związku z tym można było podziwiać rekonstrukcje walk rycerskich, tańców, a na stoiskach kupić wiele regionalnych produktów zarówno spożywczych jak i rękodzielniczych.

Wczesnym wieczorem, w dobrych humorach grupa wróciła do Tarnowca :)