Oświata
Zgłoszenie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych
Zasady zakładania szkoły lub placówki niepublicznej reguluje art. 168 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe – dalej u.p.o. Zgodnie z art. 168 ust. 1 u.p.o. osoby prawne i osoby fizyczne mogą zakładać szkoły i placówki niepubliczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek.
Osoba zakładająca szkołę lub placówkę niepubliczną przedkłada zgłoszenie do ewidencji wraz z wymaganymi dokumentami w Sekretariacie Urzędu Gminy Tarnowiec, Tarnowiec 211, 38-204 Tarnowiec, w godzinach:
poniedziałek 8:00 – 16:00
wtorek – piątek 7:30 – 15:30
Do ww. zgłoszenia należy dołączyć następujące dokumenty:
- Oznaczenie osoby zamierzającej prowadzić szkołę lub placówkę, jej miejsca zamieszkania lub siedziby.
- Określenie odpowiednio typu lub rodzaju szkoły lub placówki oraz daty rozpoczęcia jej funkcjonowania;
- w przypadku szkoły podstawowej – informację, czy szkoła jest przeznaczona dla dzieci i młodzieży czy dla dorosłych,
- w przypadku szkoły podstawowej – informację, czy w szkole będzie zorganizowany oddział przedszkolny lub oddziały przedszkolne.
- Wskazanie adresu siedziby szkoły lub placówki oraz innych lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, jeżeli ich utworzenie jest przewidywane, przy czym inne lokalizacje muszą znajdować się na terenie Gminy Tarnowiec.
- Informację o warunkach lokalowych zapewniających:
- możliwość prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych,
- realizację innych zadań statutowych,
- bezpiecznie i higieniczne warunki nauki i pracy spełniające wymagania określone w przepisach w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, przepisach o ochronie środowiska, przepisach o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, przepisach techniczno-budowlanych i przepisach o ochronie przeciwpożarowej.
- Statut szkoły lub placówki.
- Dane dotyczące kwalifikacji pracowników pedagogicznych i dyrektora przewidzianych do zatrudnienia w szkole lub placówce;
- Potwierdzenie osobowości prawnej osoby prowadzącej (odpis z Krajowego Rejestru Sądowego lub inny dokument potwierdzający osobowość prawną);
- Dokumenty poświadczające dysponowanie odpowiednimi pomieszczeniami do prowadzenia szkoły lub placówki (np. umowa najmu)
- Pozytywną opinię Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej o spełnieniu wymagań dotyczących bezpiecznych i higienicznych warunków nauki i pracy w miejscu, w którym będzie prowadzona działalność oświatowa;
- Zobowiązanie do przestrzegania wymagań określonych w art. 14 ust. 3 u.p.o. - w przypadku szkoły niepublicznej;
- Pozytywną opinię kuratora oświaty o spełnianiu przez niepubliczną szkołę wymagań określonych w art. 14 ust. 3 u.p.o. - w przypadku szkoły niepublicznej;
- Pozostałe dane niezbędne do wpisania szkoły lub placówki do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej.
Termin realizacji wpisu
Wójt Gminy Tarnowiec dokonuje wpisu do ewidencji w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia oraz z urzędu doręcza zgłaszającemu zaświadczenie o wpisie do ewidencji, a kopię zaświadczenia przekazuje właściwemu kuratorowi oświaty oraz organowi podatkowemu.
Zaświadczenie o wpisie do ewidencji
Zaświadczenie o wpisie do ewidencji zawiera:
- nazwę organu, który dokonał wpisu do ewidencji szkoły lub placówki
- datę i numer wpisu do ewidencji
- nazwę oraz odpowiednio typ i rodzaj szkoły lub placówki
- osobę prawną lub fizyczną prowadzącą szkołę lub placówkę
- adres szkoły lub placówki
Opłaty Nie pobiera się opłat.
Miejsce złożenia dokumentów
Osobiście w Sekretariacie Urzędu Gminy w Tarnowcu (pok. 7 ) w godzinach pracy urzędu
tj. w poniedziałek do 8:00 do 16:00 i od wtorku do piątku od 7.30 do 15.30 lub listownie na adres: Urząd Gminy w Tarnowcu, Tarnowiec 211, 38 – 204 Tarnowiec.
Decyzja o odmowie wpisu do ewidencji
Wójt Gminy Tarnowiec wydaje decyzję o odmowie wpisu do ewidencji, jeżeli:
- Zgłoszenie nie zawiera danych wymienionych w art. 168 ust. 4 u.p.o. albo podane w nim dane są błędne i mimo wezwania zgłoszenie nie zostało uzupełnione albo poprawione w wyznaczonym terminie;
- Statut szkoły lub placówki jest sprzeczny z obowiązującym prawem i mimo wezwania nie został zmieniony.
Uwagi i informacje dodatkowe
Osoba prowadząca szkołę lub placówkę jest obowiązana zgłosić organowi ewidencyjnemu w terminie 14 dni każdą zmianę w danych zawartych w zgłoszeniu, powstałą po wpisie do ewidencji. Przepisy art. 168 ust. 4 – 12 u.p.o. stosuje się odpowiednio.
W przypadku zmiany osoby prowadzącej szkołę lub placówkę wniosek o zmianę składa osoba dotychczas prowadząca szkołę lub placówkę nie później niż na miesiąc przed planowanym dniem zmiany osoby prowadzącej. Zamiana osoby prowadzącej szkołę lub placówkę następuje z dniem dokonania wpisu tej zmiany do ewidencji.
Wykreślenie wpisu do ewidencji
Wpis do ewidencji podlega wykreśleniu w przypadkach:
- Niepodjęcia działalności przez szkołę lub placówkę w terminie wskazanym w zgłoszeniu do ewidencji;
- Prawomocnego orzeczenia sądu zakazującego osobie fizycznej, prowadzącej szkołę lub placówkę, prowadzenia działalności oświatowej;
- Stwierdzenia, w trybie nadzoru pedagogicznego, że działalność szkoły lub placówki lub organu prowadzącego tę szkołę lub placówkę jest niezgodna z przepisami u.p.o., ustawy prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty, wydanych na ich podstawie rozporządzeń lub statutem, w szczególności nie jest wypełnione zobowiązanie, o którym mowa w art. 168 ust. 4 pkt 6 u.p.o.;
- Jeżeli szkoła lub placówka lub osoba prowadząca szkołę lub placówkę w wyznaczonym terminie nie usunęła uchybień wykazanych przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny;
- Dokonania wpisu z naruszeniem prawa;
- Zaprzestania działalności przez szkołę lub placówkę przez okres dłuższy niż 3 miesiące.
Wykreślenie z ewidencji następuje w drodze decyzji, w terminie określonym w decyzji i jest równoznaczne z likwidacją szkoły lub placówki.
Informacja o trybie odwołania
Od decyzji o odmowie wpisu do ewidencji lub o wykreśleniu wpisu do ewidencji przysługuje odwołanie, które wnosi się do kuratora oświaty, za pośrednictwem organu, który wydał decyzję odmowną.
Osoba prowadząca szkołę lub placówkę może ją zlikwidować z końcem roku szkolnego. W tym przypadku osoba prowadząca szkołę lub placówkę jest obowiązana co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji zawiadomić o zamiarze i przyczynach likwidacji: rodziców uczniów oraz organ ewidencyjny.
Dokumentację przebiegu nauczania zlikwidowanej szkoły przekazuje się organowi sprawującemu nadzór pedagogiczny, w terminie jednego miesiąca od dnia zakończenia likwidacji. Po zakończeniu likwidacji wpis do ewidencji ulega wykreśleniu.
Nadzór pedagogiczny nad niepublicznymi przedszkolami, innymi formami wychowania przedszkolnego, szkołami i placówkami funkcjonującymi na terenie Gminy Tarnowiec sprawuje Podkarpacki Kurator Oświaty w Rzeszowie. Dodatkowe informacje dotyczące funkcjonowania placówek dostępne są na stronie Kuratorium - https://www.ko.rzeszow.pl/.
Tryb udzielania i rozliczania dotacji dla funkcjonujących szkół i placówek reguluje uchwała Nr XI/70/2019 Rady Miasta Tarnowiec z dnia 30 lipca 2019 r. w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania oraz trybu przeprowadzania kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystania dotacji udzielanych z budżetu Gminy Tarnowiec dla publicznych i niepublicznych: szkół, przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego prowadzonych przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego.
- Szczegóły
- Udostępniony przez: Bartłomiej Wójcik
- Wytworzony przez: Sabina Lubaś (Inspektor ds oświaty)
- Kategoria: Oświata
- Odsłony: 36780